Paryż od podszewki – bazylika Sacre – Coeur 

Przepiękna, monumentalna budowla, którą kojarzy wiele osób na cały  świecie. Dzięki położeniu na wzgórzu Montmartre, góruje nad nami podczas zwiedzania Paryża.

Już z daleka, idąc wąskimi, paryskimi uliczkami, dostrzegamy jej wielkość i potęgę. Nawet nie mając mapy i nie znając drogi, spokojnie trafimy do celu. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a w tym przypadku do Bazyliki Sacre – Coeur, zwanej też Bazyliką Najświętszego Serca.


Droga do Bazyliki jest niezwykle ciekawa. Właśnie w czasie tej wędrówki możesz poczuć paryskie życie od podszewki. To co budzi zdumienie, śmiech i zainteresowanie to z pewnością sposób parkowania samochodów przez Francuzów (o tym ciekawym zjawisku wkrótce pojawi się odrębny post 😊 ). Każdy z samochodów zaparkowanych równolegle na ulicy dzieli dosłownie kilka centymetrów (a czasami nawet milimetrów ).


Mijając kolejne budynki i domy można zauważyć nieco nieprzyjemny (szczególnie w zapachu ) zwyczaj Paryżan (albo tylko ja na takich trafiłam ☺️). Wszelkie odpady po sprzątaniu, myciu podłóg i nie wiadomo czym jeszcze, ale wszystko, co da się wylać – wylewają na ulicę, na chodniki. Nie jest to zbyt miły widok, bo poza kałużami w słoneczny dzień w całej dzielnicy unosi się nieprzyjemny zapach. Poza tym, wszystko co jest im już niepotrzebne w domu, zaczynając od serwetek a kończąc na łożku wystawiają na ulice. Niektórych to dziwi, niektórych śmieszy, a niektórym jest to obojętne.Mimo to, idąc w stronę szczytu wzgórza, mijamy przepiękne budynki, mosty, ulice, które aż wołają, aby zrobić im zdjęcie.


  
  

Kolejnym dziwnym zwyczajem jest zamiłowanie Paryżan do hodowli wszelkiego rodzaju drzew na balkonach. Nieco dziwne, ale kto co lubi. 😃


Dochodząc pod bazylikę musimy pokonać ogromną ilośc schodów, ale kiła przystanków po drodze i nawet najmniej wysportowana osoba na świecie da radę. 😉Po wejściu na szczyt wita nas przepiękny i zapierający dech w piersi widok samej Bazyliki oraz zachwycająca panorama Paryża.

  

Pod Bazylika spotkamy minimum 5 ciemnoskórych Panów, sprzedających pamiątki z Paryża : mini wieże Eiffla, bransoletki, drewniane literki i przeróżne inne gadżety turysty. Nie dajmy się naciągnąć, nieco się targujmy, ale mimo wszystko ceny pod bazyliką są dużo niższe niż w samym centrum Paryża. Bądźmy też przygotowani na to, że niemal każdy sprzedający jest miłośnikiem Polski, umie kilka słow po polsku i bedzie Wami zachwycony. Specjaliści w swojej branży. 😉😉😉

Kiedy Bazylika jest otwarta dla zwiedzających ?

Bazylika jest otwarta dla wszystkich każdego dnia w roku między 6:00 a 22:30. Poza tymi godzinami jest zamknięta, a wstęp do niej mają jedynie osoby zapisane na noc do adoracji.

Ile kosztuje wstęp do Bazyliki ?

Wejście do wnętrza Bazyliki jest darmowe, w środku nie wolno robić zdjeć, trzeba też pamietać o odpowiednim ubiorze. Na szczyt Bazyliki można wjechać kolejką liniową (bilet jak na metro) albo można wejść po krętych schodach. Widok ze szczytu zapiera dech w piersiach !Jedno z miejsc w Paryżu, które pokochałam od pierwszego wejrzenia. ❤️

Reklamy

3 thoughts on “Paryż od podszewki – bazylika Sacre – Coeur 

    1. Droga do Bazyliki jest jedną z najbardziej wyjątkowych w całym Paryżu ❤️ ja byłam zachwycona tymi wszystkimi pięknymi budynkami, które mijałam ! A sama bazylika – mozna godzinami się w nią wpatrywać i nie przestaje zachwycać ! Pozdrawiam 😘

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s