Paryż od podszewki – Galeria Lafayette

original

Ogromny, pełen zdobień i świateł budynek, który robi wrażenie już z zewnątrz. Tak właśnie wygląda dziesięciopiętrowa (!) galeria handolowa –  Galeria Lafayette, która mieści się  bulwarze Haussmanna w 9. dzielnicy Paryża, w pobliży słynnej Opery Garnier !

Galeries_lafayette_xmas_night

Jej historia sięga XIX wieku, kiedy to dwójka kuzynów: Théophile Bader i Alphonse Kahn otworzyli malutką pasmanterię na rogu dwóch paryskich ulic. Szybki sukces niewielkiego sklepiku sprawił, że już 3 lata później wykupili na własność dom przy ulicy La Fayette (jak się domyślacie, właśnie stąd wzięła się nazwa Galerii ).

Kuzyni osiągali coraz większe sukcesy, a ich sklep cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Z tego powodu w kolejnych latach kupili domy przy bulwarze Haussmanna, które następnie połączyli, pokrywając dachy ogromną kopułą. Właśnie w ten sposób powstała najsłynniejsza paryska galeria handlowa.

Obecnie Galeria Lafayette liczy 10 pięter, a swoje domy towarowe posiada również w Berlinie i Nowym Yorku.

Przyjrzyjmy się Galerii od środka ! 🙂

Galeries-Lafayette-4

Galeria zachwyca przepięknym, wręcz teatralnym wnętrzem i kopułą, która zapiera dech w piersi. Na uwagę zasługuje też rozplanowanie pięter : każde z nich ma swój dział, dlatego na jednym znajdziemy perfumy, na innym ubrania, a na jeszcze innym biżuterie. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwia zakupy… O ile pozwala nam na nie nasz budżet. Galeria Lafayette to skupisko światowych marek, takich jak : Dior, Chanel, Prada, itd.

paris_galeries_lafayette_pan1_web tvois_130107_arc_gal0008

gallery-lafayette-ceiling-etoile-de-mer selection_galeries_lafayette_01

Ale nawet jeśli nasz portfel nie udźwignąłby zakupów chociaż w jednym z tych butików, to i tak ten dom handlowy powinien być punktem do odwiedzenia podczas najbliższej wizyty w Paryżu. Warto ją zobaczyć dla samego przepięknego wnętrza, budzącej zachwyt architektury, wejścia do ekskluzywnych sklepów, by przez chwilę poczuć się jak milioner. 🙂

Na uwagę zasługuje też najwyższe piętro, gdzie na dachu hotelu znajduje się taras z fantastycznym widokiem na całe miasto. Możemy stamtąd podziwiać Wieżę Eiffla i Bazylikę Sacre-Coeur.

025 Galeries-Lafayette9 Paris-Galeries-Lafayette-installed-its-magnificent-Christmas-tree

Galeria Lafayette zasługuje na uwagę szczególnie w okresie świątecznym. Na przełomie października i listopada w Galerii pojawia się imponujących rozmiarów choinka, a w sklepach panuje natłok klientów. Miejscowi i turyści szukają wymarzonych prezentów na święta, a Ci, których portfel nie lubi wizyty w takim miejscu, szukają inspiracji.

A tych w Lafayette mnóstwo.

Może zakupowy weekend w Paryżu ?

🙂

Reklamy

4 thoughts on “Paryż od podszewki – Galeria Lafayette

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s