Paryż od podszewki – Katedra Notre-Dame

  

 

Drugie, zaraz po Wieży Eiffla, najbardziej rozpoznawalne miejsce w Paryżu, które co roku odwiedza ponad 14 mln turystów ! Miejsce, które jest owiane tajemnicami i legendami, a jego historia sięga bardzo odległych czasów. Niewątpliwie swoją sławę zawdzięcza postaci Kwazimodo – słynnemu dzwonikowi stworzonemu przez Victora Hugo. Budowla, która jest obowiązkowym punktem do zobaczenia podczas wizyty w Paryżu. O czym mowa ? Nietrudno się domyślić – Katedra Notre – Dame to jedna z najważniejszych perełek współczesnej architektury ! 

  

Katedra Notre-Dame wzniesiona została na jednej z dwóch wysp na Sekwanie, a jej budowa rozpoczęła się w 1163 roku i trwała około 200 lat ! Notre-Dame możemy przetłumaczyć jako Nasza Pani, a więc jest to Bazylika poświęcona Matce Bożej. 

Sam budynek robi wrażenie jeszcze zanim wejdziemy do środka. Surowe mury, przepiękne rzeźby, wspaniałe położenie nad samą Sekwaną. 

   

Zanim wejdziemy do środka, warto obejść katedrę dookoła, aby móc podziwiać perełki sztuki rzeźbiarskiej i doskonałą jednolitość budowli. Wśród wielu osób budzi ona podziw – ciężko uwierzyć, że ludzka ręka mogła stworzyć takie cudo !

Czujne oko turysty odnajdzie znak, który wskazuje drogę i odległość do wszystkich francuskich miast, a dla Polaków miłym akcentem jest pomnik Jana Pawła II

   
 
 

Po dokładnym obejrzeniu zewnętrznej części Katedry, warto zobaczyć, co kryje ona w środku. Wejście do niej jest darmowe, na pierwszy rzut oka przyprawia nas ono o dreszcze, z powodu ogromnej kolejki ustawionej do drzwi, jednak idzie ona bardzo sprawnie i w mniej niż pół godziny znajdziemy się wewnątrz. 

  

Każdy, kto po raz pierwszy wchodzi do Katedry, zapamięta to uczucie na długo. Co więcej, nawet jeśli odwiedzamy ją któryś raz z rzędu, często czujemy się tak, jakbyśmy nigdy wcześniej nie widzieli jej wnętrza. Może jest to związane z aurą tajemniczości i przepiękną legendą o nieszczęśliwej miłości dzwonnika z Notre-Dame, może monumentalnością budowli, a może faktem, że mamy do czynienia z miejscem sfery sacrum. 

Paryska Nasza Pani przyciąga  ludzi bez różnicy na kolor skóry, narodowość czy wyznanie. 

Przekraczając próg Kościoła dostrzegamy dosyć ciemne wnętrze. Po chwili dostrzegamy to, co budzi zachwyt większości turystów – wspaniałe witraże, które nieprzerwanie – od setek lat – poruszają wielu ludzi. 

    
   

Ważnym elementem wystroju świątyni jest olbrzymia rozeta, która mieni się tysiącem barw, co ukazuje nam niezapomnianą grę świateł. Nabiera to szczególnego uroku, dzięki panującemu w katedrze półmroku. 

  

Innym ważnym elementem katedry są dzwony, znajdujące się w wieży północnej, z których największy waży aż 1915 kg ! Natomiast w wieży południowej znajduje się dzwon Bourdon, który waży aż 13 ton,a jego dźwięk możemy usłyszeć tylko na wielkie święta. 

  

Warto wejść na wieże Notre-Dame, aby móc podziwiać wspaniały widok na cały Paryż. Wieże wznoszą się na wysokość 69 metrów, a lekkości nadają im wąskie, mające 16 m wysokości otwory. W drodze na szczyt koniecznie trzeba zwrócić uwagę na chimery i gargulce !

   
    
 

Ciekawostką jest fakt, że w skarbcu możemy oglądać relikwie Męki Pańskiej – Koronę Cierniową i gwoździe, którymi przybito Chrystusa do krzyża, które złożył tam Ludwik IX Święty. 
Katedra Notre-Dame to z pewnością obowiązkowy punkt do zobaczenia na mapie świata ! 

       

A dla romantycznych dusz polecam most, który znajduje się w pobliżu Katedry. Możecie na nim zawiesić kłódkę z waszymi inicjałami, która bedzie symbolizować trwałość uczucia, ktore Was łączy ! ❤️

  

Reklamy

3 thoughts on “Paryż od podszewki – Katedra Notre-Dame

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s