Boże Narodzenie we Francji – 10 zaskakujących faktów

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zaczynamy piec pierniki, przystrajamy nasz dom, kupujemy choinkę, robimy świąteczne porządkiodwiedzamy setki sklepów w poszukiwaniu stroju na wigilijną kolację. Tak jest w Polsce. 

A jak jest we Francji ?

Przed Tobą 10 faktów (bardziej i mniej zaskakujących) na temat Bożego Narodzenia we Francji. 🇫🇷🎅🏼

1. We Francji nie obchodzi się Wigilii.

Już z czasów dzieciństwa pamiętamy ten pełen napięcia i niecierpliwości czas oczekiwania na pojawienie się pierwszej gwiazdki na niebie, aby podzielić się opłatkiem z bliskimi, a następnie móc usiąść do wigilijnego stołu, a po zjedzeniu 12 wyjątkowych potraw, zabrać się za rozpakowywanie prezentów od Mikołaja. 

We Francji Wigilia w polskim rozumieniu nie jest znana. 24 grudnia, tak jak w naszym kraju, jest normalnym dniem pracującym. Wieczorem, cała francuska rodzina zasiada do kolacji, jednak nie ma tam akich zwyczajów jak dzielenie się opłatkiem, śpiewania kolęd, białego obrusu pod którym jest sianko, karpia,… 

  

2. Każde francuskie dziecko ma kalendarz adwentowy.

Kalendarze adwentowe są mniej lub bardziej popularne w rożnych częściach Polski. Pomagają, szczególnie dzieciom, odliczać czas do świąt. 

We Francji każde dziecko dobrze zna czekoladowy kalendarz adwentowy, głównie dlatego, że od pierwszej niedzieli adwentu aż do Wigilii można zjeść jedną czekoladkę. 

  

3. Pasterka.

Tradycją wśród wielu rodzin w Polsce jest pójście na Mszę Świętą o północy w nocy z 24 na 25 grudnia. W Kościele gromadzi sie wtedy wiele osób, śpiewane są kolędy i dookoła czuć magię świąt.

We Francji jest trochę inaczej. Pasterka jest tam zwykłą mszą, odprawianą o różnych godzinach, np. o 19,22, itd. Jedynie w najwiekszych katedrach odprawiana jest o północy.

4. Obiad w pierwszy dzień świąt.

Podobnie jak w Polsce, święta we Francji są bardzo rodzinne. Kilka pokoleń gromadzi się na wspólnym obiedzie. Jednak, w przeciwieństwie do nas, nie pojawia się u nich karp, pierogi lub barszcz. Co w takim razie jedzą? 

Na francuskim stole nie może zabraknąć owoców morza, ostryg czy krewetek, wędzonego łososia, foie gras, czyli pasztetu z kaczych wątróbek, indyka w kasztanach oraz buche de Noel ( popularna francuska rolada – przepis niedługo na blogu ! 😊 ). 

  

5. Jarmarki świąteczne.
Mimo, że w Polsce odbywają się się różne jarmarki świąteczne, to francuskie biją je na głowę. Bogactwo wzorów, kolorów i asortymentu zachwyca wszystkich. Można tam kupić tradycyjne produkty do przygotowania świątecznych potraw, ozdoby bożonarodzeniowe, oryginalne prezenty dla bliskich.

  

6. 13 potraw na świątecznym stole.

Wszyscy dobrze znamy zwyczaj 12 potraw wigilijnych na Polskim stole. Co roku polskie Panie Domu muszą wykazać się pomysłowością, aby ich stół świąteczny miał tak bogaty asortyment. 

We Francji jest jeszcze trudniej. Na stole świątecznym znajduje się bowiem aż 13 potraw, które mają symbolizować Jezusa i 12 apostołów. 

W niektórych francuskich domach przetrwał też zwyczaj wypiekania 13 bochenków chleba, które leżą na świątecznym stole, a następnie rozdaje się je potrzebującym. 

7. Bożonarodzeniowy Ojciec (Père Nöel).

Francuzi maja nawet swojego własnego Mikołaja. Nie chcąc, aby spec od świątecznych podarunków był utożsamiany z jakimkolwiek świętym, stworzyli własną postać Bożonarodzeniowego Ojca, który przychodzi do grzecznych dzieci i zostawia im prezenty w butach. 

  

8. Dekorowanie domów.

Francuskie domy w okresie Bożego Narodzenia są niezapomnianym widokiem. Jest tam zwyczaj dekorowania ich m.in. ostrokrzewem, jemiołą, liśćmi dzikiego wina i rozmarynu. Popularne jest też ozdabianie drzwi wieńcem, wewnątrz których znajdują się figurki Maryi, Józefa i małego Jezusa.

   

9. Świeczka dla Matki Boskiej.

Zwyczajem, który powoli wymiera, ale mimo to można go zauważyć w niektórych regionach Francji jest pozostawianie po uroczystej kolacji płonącej świeczki. Stawia się ją w ogrodzie, aby oświetlała drogę przechodzącej Maryi.

10. 26 grudnia jest normalnym dniem pracującym. 

Ten dzień nie jest dniem wolnym, a francuscy katolicy nie mają nawet obowiązku iść do kościoła. Święta trwają tam krócej niz w Polsce. 

  

Które fakty najbardziej Cię zaskoczyły ? A może znasz jeszcze inne tradycje francuskie ? 


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s