#9 tygodni – Bonjour Aquitaine !

Akwitania

Niektórzy nazywają ją krainą długich plaż, jeszcze inni rajem surferów, a zdarzają się też tacy, co nazywają ją domem miłośników win. Każdy odnajdzie w niej, to co lubi.

 

Akwitania to region znajdujący się w południowo-zachodniej Francji.  Graniczy z Hiszpanią, a jej wybrzeże ciągnie się przez 270 km. Co roku przyciąga rzesze miłośników surfingu oraz tłumy turystów.

Dlaczego ?

Wyobraź sobie, że rano wspinasz się po Pirenejach, popołudniu spacerujesz brzegiem Atlantyku, spoglądając na wysokie fale, a wieczorem, by uczcić ten pełen wrażeń dzień idziesz do restauracji. Zamawiasz lampkę wina, a później wraz z przyjaciółmi idziesz oglądać walki andyjskie lub turniej peloty baskijskiej.

To wszystko ma do zaoferowania Akwitania.
 

Wzdłuż i wszerz przecinają ją rzeki, a nad nimi dumnie górują ruiny zamków, fortyfikacje, kościoły, jako pozostałości po konfliktach francusko-angielskich.

Gigantyczne, piaszczyste plaże, dzień po dniu obmywane wodami Atlantyku – to sprawia, że Akwitania bywa też nazywana Srebrnym Wybrzeżem. 

Ogromna ilość lasów sosnowych, które stanowią rezerwaty przyrody, ma za zadanie chronić ląd przed wdzieraniem się piasku do nadmorskich miejscowości.

 

 

 

 

Co zobaczyć ?

Bordeaux

Jest stolicą regionu i typowo portowym miastem. Położone nad rzeką Garonną,  ze względu na charakterystyczny kształt jej zakola miejscowy port określa się jako Port de la Lune (Port Księżycowy). Słynie z produkcji wina, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie.

× wypić wino w Bordeaux

Biarritz

Nazywane kurortem dla milionerów, gwiazd i surferów. Uważane jest za europejską stolicę surfingu. Co ciekawe, z powodu stykania się w tym miejscu trzech kultur (francuskiej, hiszpańskiej i baskijskiej) na każdym kroku słychać język hiszpański.

× odwiedzić Muzeum Czekolady

Bayonne

Stanowi ośrodek francuskiego kraju Basków, a jego nazwę możemy łatwo skojarzyć ze słynną szynką z Bayonne. Ma ona jednolity, ciemnoczerwony kolor i widoczną warstwę białego tłuszczu. Swoją nazwę zawdzięcza portowi, z którego była wysyłana do całej Europy. Mimo, że nie przepadam za  tłustymi szynkami, to tą z chęcią spróbuję, bo podobno rozpływa się w ustach.

× spróbować szynki z Bayonne.

Tuluza

Różowe miasto – tak nazywają ją Francuzi, ze względu na niespotykany w innych regionach kolor cegieł budynków. Druga co do wielkości, zaraz po Paryżu, jednostka akademicka we Francji.

× przespacerować się wśród różowych budynków

Czy nie jest tam pięknie ? 😍

 

 

Reklamy

One thought on “#9 tygodni – Bonjour Aquitaine !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s